Petra

Chocová

Free Drive maly 2Báječné čtyři dny prožila v dánském Herningu na mistrovství Evropy v krátkém bazénu Simona Baumrtová. Ze severu Evropy se vrátí se čtyřmi medailemi. K dosavadním třem přidala stříbro na 200 metrů znak, když ji porazila jen Zevina z Ukrajiny. Finálovou účast si připsaly i Petra Chocová, Barbora Závadová a ženská polohová štafeta, která v rozplavbě překonala světový rekord.
Start do finále znakařské dvoustovky vyšel chomutovské plavkyni parádně a usadila se v čele. Zhruba po sto padesáti metrech se na Baumrtovou dotáhla Ukrajinka Daryna Zevina, která v závěru těsně zvítězila. Simonu Baumrtovou vynesl ke druhému stříbru na šampionátu nový český rekord 2:03,06. Další velkolepé představení hvězdy českého plavání okomentoval reprezentační trenér Vlastimír Perna následovně: „Simona zaplavala fantasticky a její český rekord je, vzhledem k tomu kolikátý už to byl pro ni start, vynikající. Závod začala velice rychle a nečekali jsme, že se bude tak dlouho držet ve vedení. Mysleli jsme, že Zevina se na ní dotáhne už po sto metrech, ale ještě před poslední padesátkou byly vyrovnané. Simona bojovala jako lvice až dokonce a odrazila nápor Maďarka Hosszú, což je velice cenné. Byl to další bezvadný závod a ta medaile je super!“
Dvaadvacetiletá Simona Baumrtová je jednoznačnou a letos nedostižnou královnou českého plavání. Zatímco v předchozí sezóně se o tento titul přetahovala s Petrou Chocovou, rok 2013 patří právě chomutovské plavkyni. Nejzářivější momenty sezóny si schovala na úplný závěr roku, když v předvánočním čase vyválčila na mistrovství Evropy celkem čtyři medaile. Tři jsou individuální ze všech znakařských tratí a poslední získala jako členka smíšené polohové štafety. S bilancí jedná zlaté, dvou stříbrných a jedné bronzové medaile se tak stala jednou z nejúspěšnějších postav evropského šampionátu. Sezóna pro Simonu Baumrtovou ale ještě nekončí. Společně s Petrou Chocovou budou ve dnech 20. a 21. prosince v Glasgow reprezentovat Evropu v prestižním klání Duel in the Pool, v němž se European Allstars utkávají s týmem USA.
Fantastický výkon předvedla už v rozplavbě ženská štafeta na 4x 50 metrů polohově. Kvarteto ve složení Simona Baumrtová, Petra Chocová, Lucie Svěcená, Aneta Pechancová dokázalo zaplavat světový rekord 1:47,48! Radost z nejrychlejšího času planety vydržela českým plavkyním jen pár minut, protože ve druhé rozplavbě pokořila světové maximum štafeta Dánska. „Se světovým rekordem je to trochu zvláštní situace, protože světová federace FINA neuznávala na rozdíl od té evropské LEN štafetové rekordy na 4x 50 metrů. Evropský rekord je tedy stále lepší než ten světový. Ale naše čtveřice plavala skvěle,“ zhodnotil výkon štafety Vlastimír Perna
Ve finále v neskutečně tvrdé konkurenci dohmátla česká čtveřice pátá. A to i přesto, že svůj dopolední čas ještě vylepšila na 1:47,18. Další světový rekord pomohl ke zlatým medailím štafetě Ruska. „Páté místo je obrovský úspěch. Finále bylo pro nás hodně hektické, protože Petru Chocovou bolela po finále prsařské stovky noha a nemohla se prakticky vůbec odrazit. Navíc Simona šla do závodu bezprostředně po vyhlášení vítězů dvoustovky znak a čekal jsem na ni s čepičkou a prakticky rovnou šla do vody. I s těmito komplikacemi dosáhly holky lepšího času než dopoledne a toho si moc vážím,“ uzavřel Vlastimír Perna.
Své třetí finále v Herningu absolvovala na 100 metrů prsa Petra Chocová. Ve všech svých startech se probojovala mezi absolutní elitu a v dnešním finále si časem 1:06,32 zajistila velmi slušné 8. místo. V rekordu šampionátu vyhrála fenomenální Litevka Ruta Meilutyte. Ve finále dlouhé polohovky nechyběla Barbora Závadová. Čas 4:37,29 stačil na 9. příčku. Španělka Mirela Garcia Belmonte potřebovala k vítězství zaplavat rekord mistrovství Evropy.