Petra

Chocová

Petra Chocová před rokem v Chartres získala prsařské padesátce titul mistryně Evropy. Do Herningu ale přijela kvalitnější konkurence a boj o nejvyšší příčky tak byl daleko vyrovnanější. Z rozplaveb postoupila českolipská plavkyně časem 30,00 znamenajícím nový český rekord jako třetí. V semifinále Chocové stačil k postupu z páté pozice čas 30,14. V našlapaném finále zaplavala Petra Chocová 30,05 a obsadila 6. místo. Loni by na evropském šampionátu v Chartres s tímto časem suverénně brala zlato, pro které si v Herningu dosprintovala Ruska Julija Jefimova.
Mezi absolutní elitu se prosadila mužská štafeta na 4x 50 metrů polohově ve složení Fučík, Bartůněk, Šefl, Plevko. Do finále prošla česká čtveřice desátým časem jako poslední. Naše kvarteto zopakovalo ve finále na setinu stejný čas jako v rozplavbě 1:35,89 a ve výsledkové listině figuruje na 8. pozici. Už dopoledne na této tati překonali Italové světový rekord, který jim ale ve finále sebrali v čase 1:32,38 Rusové. Světové tabulky se dvakrát měnily i ve štafetě žen na 4x 50 metrů volný způsob. Nejprve i jej přivlastnily Švédky a ve finále si pro něj k velké radosti diváků doplavaly Dánky časem 1:37,04. Druhé Švédsko i třetí Rusko také překonaly předchozí rekordní výkon.
Postup do finále si dnes vysloužila v rozplavbách a semifinále Simona Baumrtová na 100 metrů znak. V rozplavbě zbytečně neplýtvala silami a třetím časem 58,37 prošla do semifinále. I v něm dohmátla ve třetím čase s hodnotou 57,52 a zítra v podvečerním programu se popere o medaili. Rychleji dnes plavaly pouze Dánka Mie Nielsen a Daryna Zevina z Ukrajiny.
V semifinále po zdárně zvládnutých rozplavbách představili i Tomáš Plevko a Jan Šefl. Plevko dohmátl na kraulařské padesátce v rozplavbách jako devatenáctý a do semifinále se po zredukování pořadí dostal šestnáctým časem. V semifinále se zlepšil na 21,99 a své první vystoupení v Herningu uzavřel 13. místem. Šefl se na 100 metrů motýlek posunul do semifinále zásluhou redukovaného pořadí, když z rozplaveb mohou postoupit maximálně dva plavci z jedné země. Sedmnáctý čas 52,11 na postup mezi nejlepší nestačil.
Obrovská smůla potkala Jana Micku. Mladého reprezentanta ověnčeného dvěma tituly juniorského mistra Evropy a medailemi ze světového juniorského šampionátu skolila angína. I přes zdravotní trable se Micka postavil na start rozplavby na 400 metrů volný způsob, ale právě propuknutá nemoc mu neumožnila podat optimální výkon a skončil na 46. místě. Nebýt nemoci mohl se svým kvalifikačním časem bojovat o finále. Po poradě s lékařem se o případných dalších Mickových startech rozhodne v sobotu.